טיפול רגשי לילדים – כל המידע שכדאי לך לדעת

טיפול רגשי לידים - כל המידע שכדאי לך לדעת

תוכן עניינים

הפרעות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות בילדות עלולות לגרום לבעיות ארוכות טווח שעלולות להשפיע על בריאותם ורווחתם של ילדים, משפחות וקהילות. טיפול בבעיות נפשיות של ילד בהקדם האפשרי יכול לעזור לילדים להפחית בעיות בבית, בבית הספר וביצירת חברויות. זה יכול גם לעזור להתפתחות בריאה לבגרות.

גישת בריאות הציבור לבריאות הנפש של ילדים כוללת קידום בריאות הנפש לכל הילדים, מתן התערבות מונעת לילדים בסיכון ומתן טיפול לילדים עם הפרעות שזוהו. טיפול פסיכולוגי הוא מרכיב מרכזי לשיפור הבריאות הנפשית. בהתאם לסוג וחומרת הבעיות, ניתן להשתמש בטיפול פסיכולוגי לילדים בשילוב עם תרופות. 

סקירה קצרה של הטיפול

טיפול פסיכולוגי נועד לטפל במצב בריאותי נפשי או לעזור לילד לנהל את הסימפטומים שלו כך שיוכלו לתפקד היטב בבית, בבית הספר ובקהילה שלו.

כשהילדים צעירים, מקובל שהטיפול כולל את ההורה. לפעמים מטפלים עובדים עם ההורים לבד. ילדים גדולים יותר עשויים להיפגש עם מטפל לבד גם כן. סוגים מסוימים של טיפול כוללים עבודה עם כל המשפחה או מבוגרים חשובים אחרים בחיי הילד (למשל, מורה).

גישות ממוקדות הורים אומרות בדרך כלל שהורים מדברים עם המטפל על התנהגותו ורגשותיו של הילד. טיפול פסיכולוגי עם ילדים יכול לכלול דיבור, משחק או פעילויות אחרות כדי לעזור לילד להביע רגשות ומחשבות. מטפלים עשויים גם להתבונן בהורים ובילדים יחד ולאחר מכן להציע הצעות למציאת דרכים שונות להגיב.

טיפול פסיכולוגי לילדים יכול להיעשות אחד על אחד או בקבוצות. לפעמים, שילוב של טיפולים הוא היעיל ביותר לעזרה לילד.

אילו סוגי טיפול יעילים ביותר להפרעות נפשיות בילדים?

עבור מצבי הילדות הנפוצים ביותר, כמו הפרעות קשב וריכוז, הפרעות התנהגות, חרדה או דיכאון, גישות באמצעות טיפול התנהגותי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי נוטות להפחית את הסימפטומים, אך יש מידע מוגבל לגבי סוג הטיפול הטוב ביותר לטיפול בכל אחד ספציפי. הפרעה נפשית בילדות.

בהתבסס על העדויות המדעיות הזמינות, נראה כי טיפולים שונים עובדים היטב עבור סוגים שונים של בעיות:

הדרכת הורים בניהול התנהגות עובדת היטב עבור

  • הפרעת קשב וריכוז
  • הפרעות התנהגות משבשות.

טיפול התנהגותי בילד עובד היטב עבור

  • הפרעת קשב וריכוז
  • הפרעות התנהגות משבשות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי עובד היטב עבור

  • הפרעת התנהגות משבשת
  • דִכָּאוֹן
  • חֲרָדָה
  • PTSD.

סוגים נוספים של טיפול יכולים להיות יעילים למתבגרים

  • מתבגרים עם הפרעת התנהגות משבשת עשויים להגיב היטב לטיפול משפחתי, גישה הכוללת מספר בני משפחה ומתמקדת בלימוד מיומנויות תקשורת טובות יותר ודרכים ליישוב קונפליקטים.
  • מתבגרים עם דיכאון עשויים להגיב היטב לפסיכותרפיה בין אישית, גישה שבה המטפלים עוזרים למתבגרים ללמוד דרכים להתמודד עם בעיות במערכות יחסים.

גישות טיפול אחרות עשויות להיות גם יעילות אך לא נחקרו מספיק כדי שחוקרים יבינו אם הן פועלות היטב. מידע על מה עובד הכי טוב עבור איזו משפחה עדיין מוגבל.

מציאת הטיפול המתאים לילדך

הטיפול יעיל ביותר אם הוא מתאים לצרכים של הילד והמשפחה הספציפיים. אתה יכול לדבר עם ספק שירותי הבריאות של ילדך כצעד ראשון. לפעמים, בעיות בריאות כמו שינה לקויה, בעיות נשימה, ראייה לקויה, קשיי שמיעה או בעיות למידה יכולות לגרום לתסמינים התנהגותיים או רגשיים, או להחמיר אותם. ספק שירותי הבריאות של ילדך עשוי לרצות לברר אם לילדך יש בעיות בריאותיות כלשהן לפני שיפנה את ילדך לטיפול.

לפני תחילת הטיפול, מטפל בריאות הנפש עורך בדרך כלל הערכה מקיפה של בריאותו הנפשית של ילדך כדי להבין איזה סוג של טיפול עשוי לעבוד הכי טוב.

שתפו את המאמר

מאמרים נוספים

סגירת תפריט

ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)

ח.פ. 580010981

תקנון ומדיניות

1. התקנון כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים כאחד. כל האמור בתקנון זה בלשון זכר מתייחס גם לנקבה ולהפך וכל האמור בלשון יחיד, מתייחס גם לרבים ולהפך.

2. עמותת “ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)” מאפשרת לך לתרום כסף לטובת פעילות העמותה בדרך קלה, נוחה ומהירה – ניתן לשלם בכרטיס אשראי, העברה בנקאית או טלפונית.

3. בעת מתן תרומה באמצעות כרטיס אשראי תתבצע בדיקת הכרטיס מול חברת האשראי והתורם יקבל תשובה באשר למצב העסקה והאם התקבלה או נדחתה.

4. התורם יקבל קבלה אשר תציין את תרומתו לעמותה, הקבלה תשלח באמצעות כתובת המייל שסופקה על ידי התורם.

5. לעמותה אישורים משלטונות המס, בהתאם להוראות החוק הרלוונטיות.

6. נציגי העמותה ישמחו לעמוד לשירותכם בכל שאלה הנוגעת לתהליך התרומה ובכל נושא אחר על מנת להנעים את חוויית התרומה ולהפוך אותה לפשוטה ולמהירה.

7. מדיניות ביטול תרומה / עסקה: מבצע פעולת התרומה רשאי לבטל את העסקה, בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ”א – 1981 (להלן :”חוק הגנת הצרכן“) והתקנות שהותקנו על פיו.
לשם הנוחות, ביטול של עסקה יעשה בכתב באמצעות הפקס ו/או באמצעות הדואר האלקטרוני ישירות לעמותה.

8. אין לתת פרטים כוזבים. הגשת פרטים כוזבים הנה עבירה פלילית. תורם שיעבור על עבירה זו צפוי להליכים משפטיים, פליליים ואזרחיים.

9. במידה והעסקה לא אושרה ע”י חברת האשראי, יקבל מבצע הפעולה הודעה מתאימה. על מנת להשלים את הפעולה על מבצע הפעולה ליצור קשר טלפוני עם העמותה.

10. העמותה לא תישא בכל אחריות לפעילות בלתי חוקית שתיעשה על ידי התורם או בגין כל גורם אחר שאינו בשליטתה המלאה.

11. הפרשנות לתקנון זה ואכיפתו של התקנון או כל פעולה ו/או סכסוך הנובע ממנו, ייעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל. כל סכסוך או שאלה בהקשר לתקנון זה תובא להכרעה בערכאה השיפוטית המוסמכת במחוז תל אביב בלבד.

12. אני מאשר שגילי הוא לפחות 18 שנה ושקראתי ואני מסכים לתקנון האתר ומדיניות הפרטיות.

13. מדיניות הגבלת פרטיות: העמותה מכירה בחובה לשמור על פרטיות התורמים, העמותה לא תעביר פרטי התורמים לגורם שלישי.

14. מדיניות הגבלת אחריות: כספי התרומה יופנו לעמותה הנמצאת בחשבון בנק העמותה.

15. פרשנותו ואכיפתו של תקנון זה ו/או כל פעולה או סכסוך הנובע ממנו, יעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל, ויתבררו במידת הצורך, בבתי המשפט המוסמכים.

16. פרטים ליצירת קשר: כתובת אימייל: vcchabad@gmail.com טלפון: 08-9493176