כיצד לזהות עובש וטחב בבית שלך? המדריך המלא

עובש וטחב

תוכן עניינים

לעתים קרובות מדברים על עובש וטחב ביחד, כמעט כאילו היו אותו חומר. אנו חוששים שעובש וטחב צומחים מתחת לבתינו בחללי זחילה, מתחת לציפוי הבית, מסביב לקיר האמבטיה ומאחורי הכיור. עובש וטחב מוגזם ומתפשט עלולים להפריע למכירת בית או לגרום לבעלי בתים להעביר את חדר השינה שלהם למקום אחר. לא עובש ולא טחב מתקבלים בברכה בבית, בכל צורה שהיא.

למרות שהטרמינולוגיה יכולה להיות מבלבלת, טחב מתייחס לסוגים ספציפיים של פטריות, כולל סוגים מסוימים של עובש. המונח "טחב" משמש לעתים קרובות באופן כללי כדי להתייחס לעובש שבדרך כלל יש לו צמיחה שטוחה. עם זאת, עובשים כוללים את כל מיני הפטריות המיקרוסקופיות הגדלות כחוטים רב-תאיים, הנקראים "היפיות". לפיכך, לא כל טחב ועובש צריכים להיות מטופלים זהה. המשך לקרוא כדי ללמוד על עובש לעומת טחב כדי שתוכל למגר בבטחה את הגידולים הללו ולשמור על בטיחות ביתך ומשפחתך.

מה הם עובש וטחב?

עובש וטחב שניהם פטריות המתפתחות כתוצאה מלחות מוגזמת ובלתי מבוקרת בחללים סגורים. הם גדלים בטווח רחב של טמפרטורות, כאשר חלק מהזנים משגשגים במיוחד בטמפרטורות גבוהות יותר. שני סוגי הפטריות הללו עלולים בסופו של דבר להזיק לבית או לגרום לחששות בריאותיים. 

ההבדלים בין עובש לטחב

בעוד עובש וטחב הם שניהם פטריות הזקוקות למים, חמצן ומזון כדי לחיות ולשרוד, הם שונים במספר דרכים. עובש נוטה להיות בעל פרופיל גבוה יותר ואף יכול להיות מטושטש, בעוד שטחב הוא בדרך כלל שטוח. עובש מציג צבעים כהים יותר כמו ירוק עמוק ושחור. טחב עשוי להתחיל כלבן, ואז להפוך לחום או אפור.

מדריך חזותי

עובש

 • ירוק, אדום או שחור
 • לעתים קרובות מעורבב עם לכלוך
 • גוונים כהים יותר
 • מְעוּרפָּל

טַחַב

 • לבן/אפור בשלבים מוקדמים
 • הופך לחום
 • שָׁטוּחַ
 • אָבִיק
 • נקודה קטנה

איך נוצרים עובש וטחב?

עובש וטחב זקוקים לתנאים הנכונים לצמיחה. כדי להתחיל, הם צריכים נבגי עובש כסוג של זרע. נבגים גדלים עם שלושה גורמים: מזון (כגון אדמה), מים וחמצן. הגדלה או הקטנה של כל אחד מהגורמים הללו תגרום לעובש ולטחב לגדול או למות.

נבגים נוחתים על פני השטח, נובטים וגדלים. עובש וטחב עשויים להתחיל כבר 24 עד 48 שעות לאחר שהמשטח נרטב. הכתמים הלבנים-אפורים של טחב מתפשטים כלפי חוץ, לא כלפי מעלה, נשארים על פני השטח. עובש, עם זאת, אוכל את הבסיס שלו – מה שמקשה על הסרתו – ולפעמים גדל כלפי מעלה.

בעיות הגורמות לעובש וטחב

לחות היא הסיבה העיקרית לצמיחה של עובש וטחב. נבגי עובש הנכנסים לביתך הם בלתי נמנעים; קשה לעצור את זה. אבל אתה יכול לעצור את הגורמים שעוזרים לעובש והטחב לצמוח. מלבד לחות, חוסר באור שמש, אוורור לקוי ולכלוך ופסולת עלולים לגרום לעובש ולטחב לצמוח. בגלל זה, העובש והטחב נוטים להתפתח בבית:

 • במקומות זחילה
 • מסביב למקלחות ואמבטיות
 • בתקרות, ליד מאווררי פליטה או אורות שקועים
 • באזורים שבהם מטפטפים מים או בקרבתם (צינורות ניקוז, מרזבים וכו')
 • בקיר ליד פתח האוורור של מייבש הכביסה
 • ליד פתחי HVAC
 • מתחת לשטיחים

דאגות בריאותיות

בריאותם של בני אדם וחיות מחמד כאחד עלולה להיות מושפעת מנוכחות של העובש והטחב בבית. בעוד שאנשים מסוימים עשויים שלא להיות מושפעים כלל, אחרים הרגישים במיוחד עלולים לחוות תסמינים כמו עיניים מגרדות, צפצופים או נזלת. אנשים עם אסטמה או אלרגיות ירגישו את התגובות הקשות ביותר לעובש והטחב. 

כיצד למנוע את הבעיה?

 • שמור על דברים נקיים.
 • הגבר את האוורור באזור הפגוע באמצעות מאווררי פליטה.
 • התקן מסיר לחות כדי להפחית את הלחות.
 • ודא שמקורות אוורור טבעיים כמו חלונות נשארים פתוחים, אם אפשר.
 • ודא שמקורות אוורור מכני כגון פתחי HVAC נשארים פתוחים ולא חסומים.
 • בדוק את פתחי האוורור למייבשי כביסה וודא שפתחי האוורור נקיים ושהם מחוברים.

כיצד לטפל בבעיה?

לפני הניקוי, ללבוש תמיד הגנה לנשימה, כפפות עמידות למים והגנה על העיניים. השתמש בחומר ניקוי עדין עם מים או שילוב של חומץ ומים עם ספוג חדש.

 1. הסר או השלך חומרים לא רצויים. תחל עם כל דבר שניתן להסיר ולהיפטר ממנו, כגון טפטים, קיר גבס רקוב, עץ ובדים.
 2. שטוף עם מים נקיים. עם האזור הטחוב יבש, ערפל את האזור הנותר בעזרת בקבוק שפריץ מלא במים נקיים כדי למנוע מהעובשים להשתחרר לאוויר.
 3. שטוף עם מי סבון או תמיסת חומץ. ערפל את האזור במי סבון פושרים או בתמיסת מי חומץ.
 4. לשפשף עם ספוג. הסר באופן מכאני את התבנית והטחב על ידי שפשוף אותם עם הספוג. החלף את המים לעתים קרובות והשתמש בספוגים טריים. 
 5. תן לאזור להתייבש. הניחו לאזור להתייבש היטב למשך 48 שעות לפחות. האזור חייב להיות יבש לחלוטין לפני שניתן לחזור לנצלו.

שתפו את המאמר

מאמרים נוספים

סגירת תפריט

ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)

ח.פ. 580010981

תקנון ומדיניות

1. התקנון כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים כאחד. כל האמור בתקנון זה בלשון זכר מתייחס גם לנקבה ולהפך וכל האמור בלשון יחיד, מתייחס גם לרבים ולהפך.

2. עמותת “ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)” מאפשרת לך לתרום כסף לטובת פעילות העמותה בדרך קלה, נוחה ומהירה – ניתן לשלם בכרטיס אשראי, העברה בנקאית או טלפונית.

3. בעת מתן תרומה באמצעות כרטיס אשראי תתבצע בדיקת הכרטיס מול חברת האשראי והתורם יקבל תשובה באשר למצב העסקה והאם התקבלה או נדחתה.

4. התורם יקבל קבלה אשר תציין את תרומתו לעמותה, הקבלה תשלח באמצעות כתובת המייל שסופקה על ידי התורם.

5. לעמותה אישורים משלטונות המס, בהתאם להוראות החוק הרלוונטיות.

6. נציגי העמותה ישמחו לעמוד לשירותכם בכל שאלה הנוגעת לתהליך התרומה ובכל נושא אחר על מנת להנעים את חוויית התרומה ולהפוך אותה לפשוטה ולמהירה.

7. מדיניות ביטול תרומה / עסקה: מבצע פעולת התרומה רשאי לבטל את העסקה, בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ”א – 1981 (להלן :”חוק הגנת הצרכן“) והתקנות שהותקנו על פיו.
לשם הנוחות, ביטול של עסקה יעשה בכתב באמצעות הפקס ו/או באמצעות הדואר האלקטרוני ישירות לעמותה.

8. אין לתת פרטים כוזבים. הגשת פרטים כוזבים הנה עבירה פלילית. תורם שיעבור על עבירה זו צפוי להליכים משפטיים, פליליים ואזרחיים.

9. במידה והעסקה לא אושרה ע”י חברת האשראי, יקבל מבצע הפעולה הודעה מתאימה. על מנת להשלים את הפעולה על מבצע הפעולה ליצור קשר טלפוני עם העמותה.

10. העמותה לא תישא בכל אחריות לפעילות בלתי חוקית שתיעשה על ידי התורם או בגין כל גורם אחר שאינו בשליטתה המלאה.

11. הפרשנות לתקנון זה ואכיפתו של התקנון או כל פעולה ו/או סכסוך הנובע ממנו, ייעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל. כל סכסוך או שאלה בהקשר לתקנון זה תובא להכרעה בערכאה השיפוטית המוסמכת במחוז תל אביב בלבד.

12. אני מאשר שגילי הוא לפחות 18 שנה ושקראתי ואני מסכים לתקנון האתר ומדיניות הפרטיות.

13. מדיניות הגבלת פרטיות: העמותה מכירה בחובה לשמור על פרטיות התורמים, העמותה לא תעביר פרטי התורמים לגורם שלישי.

14. מדיניות הגבלת אחריות: כספי התרומה יופנו לעמותה הנמצאת בחשבון בנק העמותה.

15. פרשנותו ואכיפתו של תקנון זה ו/או כל פעולה או סכסוך הנובע ממנו, יעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל, ויתבררו במידת הצורך, בבתי המשפט המוסמכים.

16. פרטים ליצירת קשר: כתובת אימייל: vcchabad@gmail.com טלפון: 08-9493176