כלב קנאי: האם כלבים מקנאים?

כלב קנאי

תוכן עניינים

כבעלים של כלבים, אתה עשוי לתהות אם חברך הפרוותי מרגיש רגשות כמוך. אין ספק, נראה שכלבים חווים פחד, הפתעה ושמחה. אבל מה לגבי רגשות מורכבים יותר, כמו קנאה? האם כלבים מקנאים, או שיש גורם אחר בעבודה שמניע רכושנות? למד על קנאה בכלבים וכיצד לנהל התנהגות לא רצויה עם כלב קנאי.

האם כלבים מקנאים?

למרות שנראה שכלבים חווים כמה רגשות אוניברסליים בסיסיים כמו פחד, כעס, שמחה והפתעה, אין הוכחה מוחלטת שהם יכולים לחוות רגשות משניים הדורשים הכרה מורכבת ומודעות עצמית, כגון קנאה, בושה או אהדה. מכיוון שבעלי כלבים נוטים לאנתרופומורפיזציה את חיות המחמד שלהם, קל לחשוב שיש לך כלב קנאי כאשר מעשיהם נובעים יותר משתי התנהגויות אינסטינקטיביות של כלבים: חיפוש תשומת לב ושמירה על משאבים.

שמירה על משאבים לעומת חיפוש תשומת לב: מה ההבדל?

חיפוש תשומת לב ושמירה על משאבים יכולים להיראות כמו סימני קנאה, אבל המדע הפסיכולוגי מאחורי שתי ההתנהגויות שונה.

 • התנהגות של חיפוש תשומת לב היא בדרך כלל שובבה. התנהגות של חיפוש תשומת לב, הידועה גם בשם חיפוש חיבור, היא כאשר כלב מנסה למשוך את תשומת ליבו של אדם. התנהגויות של חיפוש תשומת לב עשויות לכלול קפיצה, דחיפה, יבבות, כפיפות, נביחות, הפלת חפצים לפניך, לנגוס או לנשוך את הבגדים שלך, או גניבת דברים כדי לגרום לך לעסוק בהם. התנהגות זו היא בדרך כלל שובבה באופייה, אך היא עשויה להיראות "קנאית" אם הכלב שלך מציג התנהגויות אלה כאשר אתה נותן את תשומת הלב שלך לכלב אחר או לאדם אחר.
 • התנהגות שמירה על משאבים היא אגרסיבית . שמירה על משאבים היא אינסטינקט הישרדותי שהועבר מאבותיו הפראיים של הכלב שלך כדי להגן על משאבים יקרי ערך, כמו מזון. שמירה על משאבים מתבטאת בהתנהגות אגרסיבית כמו נהמה, חבטת אוויר או נשיכה. מאחר וחרדה ותחושת איום על המשאבים של כלבכם גורמות לשמירה על משאבים, התנהגות זו אינה שובבה, אך ניתן לנהל אותה בעזרת אימון התנהגותי. כלבים יכולים לשמור על מזון, צעצועים מיוחדים או עצמות, סביבות (כמו מיטה נוחה), ואפילו האנשים האהובים עליהם.

אם לא ברור אם ההתנהגות הלא רצויה של הכלב שלך נובעת משמירה על משאבים, חיפוש תשומת לב או בעיה אחרת, פנה לרופא התנהגותי או מאלף של בעלי חיים לקבלת הדרכה ושקול לקבוע פגישה עם הוטרינר שלך כדי לשלול מצבים רפואיים בסיסיים.

כיצד לנהל התנהגות שמירה על משאבים אצל כלבים

למרות ששמירה על משאבים היא התנהגות כלבית טבעית, היא גם עלולה להיות מסוכנת. חפש תמיד עזרה מומחית התנהגות וטרינרית מוסמך או יועץ התנהגותי מוסמך כאשר אתה עוסק בשמירה על משאבים. למרבה המזל, יש כמה פעולות שתוכל לנקוט כדי לסייע בניהול ובמניעת שמירה על משאבים בכלב שלך:

 • הימנע מלקיחת חפצים מהכלב שלך. הכלב שלך יכול להפוך לשומר משאבים אם רכושם היקר יילקח ממנו באופן קבוע. הימנע מלקחת פריטים לא מסוכנים מהכלב שלך ואפשר לו לסיים את האוכל שלו ללא הפרעה. אם הם מחזיקים במשהו מסוכן או בעל ערך, החליפו את הפריט בפינוקים.
 • הימנע מבדיקה כדי לראות אם ההתנהגות השתנתה. שמירה על משאבים גורמת לכלב שלכם למתח רב, והפעלתו בכוונה תגרום לו לשייך אתכם לאיום. "בדיקה" של הכלב שלך יכולה לאמץ את האמון שלו בך כאדם האהוב עליו.
 • שקול אימון לוע. לוע יכול להיות כלי מועיל בסביבות שמלחיצות את הכלב שלך. אימון לוע עוזר לכלב שלך לפתח קשר ניטרלי או חיובי עם לוע במקום לפחד ממנו.
 • דע על מה הכלב שלך אוהב לשמור. שים לב לפריטים המוגנים במשאבים ושתף את המידע עם כל מי שמבלה עם הכלב שלך, כגון בני משפחה, מטיילים עם כלבים, ילדים או אורחים.
 • למד את שפת הגוף של הכלב שלך. לימוד שפת גוף של כלבים יכול לעזור לך לזהות סימני אזהרה מוקדמים לתוקפנות לפני נשיכה. רמזים עדינים כמו ליקוקי שפתיים, סיבובי ראש, פיהוק ו"עין לוויתן" (המראה את לובן העיניים) יכולים להתריע על אי הנוחות של הכלב שלך.
 • ערכו תוכנית לניהול ההתנהגות שלהם סביב טריגרים ידועים. ההנהלה עשויה לכלול האכלת חיות המחמד שלך בחדרים נפרדים, כדי שהן לא ירגישו מאוימות, הענקת פינוקים להן בנפרד והסרה של כל צעצועים או פריטים שמפעילים שמירה על משאבים. אם יש ילדים בבית, ייתכן שתרצה להשתמש בשערי תינוקות או מחסומים פיזיים אחרים כדי למנוע מילד להפעיל בטעות התנהגות קנאית זו.

כיצד לנהל התנהגות של חיפוש תשומת לב אצל כלבים

התנהגות של חיפוש תשומת לב מעצבנת יותר מאשר מאיימת על הורים לחיות מחמד, אבל עדיין יש דרכים לנהל ולמנוע אותה:

 • צור שגרה. לספק לכלב שלך שגרה צפויה יעזור להם להבין למה הם יכולים לצפות ממך בכל יום. לוח זמנים עקבי של האכלה, הליכה ושעות משחק יעניק להם מבנה ויפחית את הסיכוי שהם יפעלו.
 • התעלם מהתנהגות רעה. כל תשומת לב היא תשומת לב טובה לכלב שלך, גם אם הוא נוזף. הימנע מחיזוק התנהגות מחפשת תשומת לב על ידי התעלמות מוחלטת ממנה. התעלם מהכלב שלך רק אם כבר ענית על צרכיו לאותו יום ושללת כל אי נוחות או כאב.
 • העסיק את הכלב שלך בזמנים המעוררים חיפוש תשומת לב. אם יש לך חבר או שאתה עוסק בפעילות שבה אתה צריך שקט, תן לכלב שלך משהו אחר להתמקד בו, כמו עצם ללעיסה או צעצוע מלא בחמאת בוטנים. אתה יכול גם להשתמש בשערים לתינוק או בקשרים כדי להפסיק התנהגות של חיפוש תשומת לב במהלך אירועים חשובים.
 • לספק סביבות מעשירות. ספק לכלב שלך שפע של שקעים כדי לבטא התנהגויות מרגיעות טבעיות, כמו הרחה, ליקוקים ולעיסה. ענה על הצרכים הספציפיים של הכלב שלך על ידי עיסוק במוחו בחידות, חשיפתם לסביבות מעשירות ומתן לו הזדמנויות לשחק.
 • תגמל התנהגות טובה. אם הכלב שלך ניגש אליך כדי לקבל תשומת לב מבלי לנקוט בהתנהגות לא רצויה של חיפוש תשומת לב, תגמל אותו עם כמה חיבוקים, ליטופים ופינוקים. חזקו את הכלב שלכם להתנהגויות רגועות, כמו שכיבה על מחצלת בזמן שהאורחים מבקרים, על ידי מתן פינוקים ושבחים.
 • לבלות יותר זמן עם הכלב שלך. בילוי זמן עם הכלב שלך יפחית את ההתנהגות הדוחפת באופן טבעי מכיוון שאתה נותן לו בדיוק את מה שהם רוצים: את תשומת הלב שלך. אם ענית על הצרכים של הכלב שלך והוא עדיין עוסק בהתנהגויות לא רצויות של חיפוש תשומת לב, מאלף מוסמך יכול לעזור לך לגבש תוכנית לטיפול בחיפוש תשומת לב.

שתפו את המאמר

מאמרים נוספים

עיצוב אתרים
דיגיטל

העתיד של עיצוב אתרים- טכנולוגיות מתפתחות

בעידן הדיגיטלי המתפתח במהירות, העתיד של עיצוב אתרים הוא נושא מסקרן. מאמר זה חוקר את ההשפעה של טכנולוגיות מתפתחות כגון בינה מלאכותית, מציאות מדומה וממשקי

סגירת תפריט

ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)

ח.פ. 580010981

תקנון ומדיניות

1. התקנון כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים כאחד. כל האמור בתקנון זה בלשון זכר מתייחס גם לנקבה ולהפך וכל האמור בלשון יחיד, מתייחס גם לרבים ולהפך.

2. עמותת “ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)” מאפשרת לך לתרום כסף לטובת פעילות העמותה בדרך קלה, נוחה ומהירה – ניתן לשלם בכרטיס אשראי, העברה בנקאית או טלפונית.

3. בעת מתן תרומה באמצעות כרטיס אשראי תתבצע בדיקת הכרטיס מול חברת האשראי והתורם יקבל תשובה באשר למצב העסקה והאם התקבלה או נדחתה.

4. התורם יקבל קבלה אשר תציין את תרומתו לעמותה, הקבלה תשלח באמצעות כתובת המייל שסופקה על ידי התורם.

5. לעמותה אישורים משלטונות המס, בהתאם להוראות החוק הרלוונטיות.

6. נציגי העמותה ישמחו לעמוד לשירותכם בכל שאלה הנוגעת לתהליך התרומה ובכל נושא אחר על מנת להנעים את חוויית התרומה ולהפוך אותה לפשוטה ולמהירה.

7. מדיניות ביטול תרומה / עסקה: מבצע פעולת התרומה רשאי לבטל את העסקה, בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ”א – 1981 (להלן :”חוק הגנת הצרכן“) והתקנות שהותקנו על פיו.
לשם הנוחות, ביטול של עסקה יעשה בכתב באמצעות הפקס ו/או באמצעות הדואר האלקטרוני ישירות לעמותה.

8. אין לתת פרטים כוזבים. הגשת פרטים כוזבים הנה עבירה פלילית. תורם שיעבור על עבירה זו צפוי להליכים משפטיים, פליליים ואזרחיים.

9. במידה והעסקה לא אושרה ע”י חברת האשראי, יקבל מבצע הפעולה הודעה מתאימה. על מנת להשלים את הפעולה על מבצע הפעולה ליצור קשר טלפוני עם העמותה.

10. העמותה לא תישא בכל אחריות לפעילות בלתי חוקית שתיעשה על ידי התורם או בגין כל גורם אחר שאינו בשליטתה המלאה.

11. הפרשנות לתקנון זה ואכיפתו של התקנון או כל פעולה ו/או סכסוך הנובע ממנו, ייעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל. כל סכסוך או שאלה בהקשר לתקנון זה תובא להכרעה בערכאה השיפוטית המוסמכת במחוז תל אביב בלבד.

12. אני מאשר שגילי הוא לפחות 18 שנה ושקראתי ואני מסכים לתקנון האתר ומדיניות הפרטיות.

13. מדיניות הגבלת פרטיות: העמותה מכירה בחובה לשמור על פרטיות התורמים, העמותה לא תעביר פרטי התורמים לגורם שלישי.

14. מדיניות הגבלת אחריות: כספי התרומה יופנו לעמותה הנמצאת בחשבון בנק העמותה.

15. פרשנותו ואכיפתו של תקנון זה ו/או כל פעולה או סכסוך הנובע ממנו, יעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל, ויתבררו במידת הצורך, בבתי המשפט המוסמכים.

16. פרטים ליצירת קשר: כתובת אימייל: vcchabad@gmail.com טלפון: 08-9493176