מדריך לגידול כוסברה: כיצד לשתול ולקצור כוסברה

תוכן עניינים

כוסברה ( Coriandrum sativum) הוא עשב במזג אוויר קריר שגדל במהירות וקל לקציר. כוסברה היא מרכיב עיקרי בתרבויות רבות, כמו באוכל מקסיקני ( חשבו על סלסה ופיקו דה גאלו), או מטבח דרום מזרח אסיה (שם ניתן לפזר אותה על קערת פו או על גבי פאד תאי). גננים ביתיים יכולים לשתול כוסברה בגינת הירק שלהם או אפילו רק באדן חלון שטוף שמש. צמחי כוסברה מספקים לא רק עלי עשב ארומטיים אלא גם זרעי עשבים הדרים פיקנטיים הנקראים זרעי כוסברה.

מתי לשתול כוסברה

כוסברה היא שנתית במזג אוויר קריר, ולכן היא מסתדרת בצורה הטובה ביותר בטמפרטורות שבין 10 ל-29 מעלות צלזיוס. אם הוא נשאר בטמפרטורות חמות מ-29 מעלות, הצמח יבריח מוקדם, כלומר הוא יזרום לגבעול של פרחים ולצמח כולו יהיה טעם מר.

  • באקלים במזג אוויר קריר: אם באזור שלך יש חורפים קרים וקיץ מתון, שתלו כוסברה מיד לאחר תאריך הכפור האחרון . בצפון ארצות הברית, זה בדרך כלל אומר שאתה צריך לזרוע זרעים בתחילת האביב, אמצע עד סוף אפריל.
  • באקלים של מזג אוויר חם: אם באזור שלך יש קיץ חם מאוד וחורף מתון, שתלו כוסברה בסוף הקיץ בדיוק כשמזג ​​האוויר מתחיל להתקרר. בדרום ארצות הברית, זה בדרך כלל אומר בספטמבר.

איך לשתול כוסברה

ברגע שמזג האוויר שלך מתאים, שתילת כוסברה היא משימה פשוטה:

1. בחרו והכינו את ערוגת האדמה. למרות שהוא יכול לסבול צל בהיר, הכוסברה צומחת בצורה הטובה ביותר בשמש מלאה, אז בחר מקום שמקבל לפחות שש שעות ביום. עבור האדמה, בחר באדמה מנקזת היטב עתירת חומרים אורגניים.

2. שתול את הזרעים. זרעו זרעי כוסברה אחד עד שני סנטימטרים זה מזה בשורות ברווח של שנים עשר סנטימטרים זה מזה.

3. שמור על המיטה לחה. זרעי כוסברה צריכים להיות לחים כדי לנבוט, לכן הקפידו לשמור על האדמה לחה (אך לא רטובה). כאשר שתילים נובטים, הם זקוקים ליותר מים מצמחי כוסברה בוגרים על מנת לגדול – תן להם בערך סנטימטר אחד של מים מדי שבוע.

4. דלל את השתילים. ברגע שהשתילים מתחילים לנבוט, דלל אותם עד שישה סנטימטרים זה מזה.

איך לטפל בכוסברה

לאחר שהוקמה, כוסברה היא עשב בעל תחזוקה נמוכה הדורש טיפול בסיסי בלבד:

  • מים. בעוד שתילי גידול זקוקים לסנטימטר אחד של מים בשבוע, צמחי כוסברה מבוססים דורשים הרבה פחות – פשוט שמור על האדמה לחה ופקח על הצמחים שלך. אם הם מתחילים לצנוח, הגבירו מעט את השקיה. שקול להוסיף מאלץ' אורגני לאדמה כדי לסייע בשמירה על לחות.
  • גזם. בעוד שהכוסברה תתחיל לברוח במזג אוויר חם (בסוף מחזור החיים שלה), הצמח שלך עשוי לנסות לשלוח פרחים מוקדם יותר. ברגע שהצמח יפרח, העלים יהיו בעלי טעם מר; צבט את גבעולי הפרחים המוקדמים כדי למנוע הבריח מוקדם מדי .
  • נקה עשבים שוטים. בחר עשבים שוטים מוקדם כדי שצמח הכוסברה שלך לא יצטרך להתחרות עם עשבים שוטים על חומרים מזינים. אם אתה נתקל בבעיות עם עשבים שוטים, שקול להוסיף חיפוי לאדמה כדי להרתיע את צמיחת העשבים.
  • תרגול נטיעות לוויה. כוסברה היא מלווה נהדרת לצמחים רבים בגינה שלך, כמו שמיר, תפוחי אדמה ועגבניות, מכיוון שהיא מושכת חרקים מועילים ויכולה לעזור לצמחים מסוימים לצמוח מהר יותר. מצא את המדריך שלנו לשתילת כוסברה נלווית כאן.

כיצד לקצור עלי כוסברה

לאחר שצמח הכוסברה שלך גדל לפחות שישה סנטימטרים, אתה יכול להתחיל לקצור עלי כוסברה. קטוף עלים בנפרד או בחר גבעולים קטנים לקצץ במספריים לשימוש טרי. קצור עלי כוסברה טריים לאורך כל עונת הגידול במזג אוויר קריר. לאחר יציאת העלים יהיה טעם מר.

עלי כוסברה ניתן לאכול טריים או מיובשים ולאחסן בכלי אטום.

כיצד לקצור זרעי כוסברה

ברגע שמזג האוויר הופך להיות חם מדי, צמח הכוסברה שלך יסיים באופן טבעי את מחזור החיים שלו ויבריח. זה כאשר הצמח מייצר אשכולות של פרחים ומתחיל להצמיח זרעים. כדי לקצור זרעי כוסברה:

1. אפשר לצמח שלך לברוח ולהצמיח זרעים.

2. לאחר שהעלים והזרעים מתחילים להשחים, גוזרים את הגבעולים עם ראשי זרעים.

3. תלו את הגבעולים הפוכים בשקית נייר במקום קריר ויבש. לאחר שהזרעים יבשילו, הם ייפלו מראש הזרע ולתוך השקית.

יש לאחסן זרעי כוסברה בכלי אטום.

שתפו את המאמר

מאמרים נוספים

סגירת תפריט

ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)

ח.פ. 580010981

תקנון ומדיניות

1. התקנון כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים כאחד. כל האמור בתקנון זה בלשון זכר מתייחס גם לנקבה ולהפך וכל האמור בלשון יחיד, מתייחס גם לרבים ולהפך.

2. עמותת “ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)” מאפשרת לך לתרום כסף לטובת פעילות העמותה בדרך קלה, נוחה ומהירה – ניתן לשלם בכרטיס אשראי, העברה בנקאית או טלפונית.

3. בעת מתן תרומה באמצעות כרטיס אשראי תתבצע בדיקת הכרטיס מול חברת האשראי והתורם יקבל תשובה באשר למצב העסקה והאם התקבלה או נדחתה.

4. התורם יקבל קבלה אשר תציין את תרומתו לעמותה, הקבלה תשלח באמצעות כתובת המייל שסופקה על ידי התורם.

5. לעמותה אישורים משלטונות המס, בהתאם להוראות החוק הרלוונטיות.

6. נציגי העמותה ישמחו לעמוד לשירותכם בכל שאלה הנוגעת לתהליך התרומה ובכל נושא אחר על מנת להנעים את חוויית התרומה ולהפוך אותה לפשוטה ולמהירה.

7. מדיניות ביטול תרומה / עסקה: מבצע פעולת התרומה רשאי לבטל את העסקה, בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ”א – 1981 (להלן :”חוק הגנת הצרכן“) והתקנות שהותקנו על פיו.
לשם הנוחות, ביטול של עסקה יעשה בכתב באמצעות הפקס ו/או באמצעות הדואר האלקטרוני ישירות לעמותה.

8. אין לתת פרטים כוזבים. הגשת פרטים כוזבים הנה עבירה פלילית. תורם שיעבור על עבירה זו צפוי להליכים משפטיים, פליליים ואזרחיים.

9. במידה והעסקה לא אושרה ע”י חברת האשראי, יקבל מבצע הפעולה הודעה מתאימה. על מנת להשלים את הפעולה על מבצע הפעולה ליצור קשר טלפוני עם העמותה.

10. העמותה לא תישא בכל אחריות לפעילות בלתי חוקית שתיעשה על ידי התורם או בגין כל גורם אחר שאינו בשליטתה המלאה.

11. הפרשנות לתקנון זה ואכיפתו של התקנון או כל פעולה ו/או סכסוך הנובע ממנו, ייעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל. כל סכסוך או שאלה בהקשר לתקנון זה תובא להכרעה בערכאה השיפוטית המוסמכת במחוז תל אביב בלבד.

12. אני מאשר שגילי הוא לפחות 18 שנה ושקראתי ואני מסכים לתקנון האתר ומדיניות הפרטיות.

13. מדיניות הגבלת פרטיות: העמותה מכירה בחובה לשמור על פרטיות התורמים, העמותה לא תעביר פרטי התורמים לגורם שלישי.

14. מדיניות הגבלת אחריות: כספי התרומה יופנו לעמותה הנמצאת בחשבון בנק העמותה.

15. פרשנותו ואכיפתו של תקנון זה ו/או כל פעולה או סכסוך הנובע ממנו, יעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל, ויתבררו במידת הצורך, בבתי המשפט המוסמכים.

16. פרטים ליצירת קשר: כתובת אימייל: vcchabad@gmail.com טלפון: 08-9493176