מהן 7 הסיבות הנפוצות לפריצת שריפות בבתים, וכיצד למנוע אותן?

תוכן עניינים

שריפה מקרית יכולה להתלקח בחוסר חיזוי מפחיד, להתפשט ללא שליטה תוך שניות, ועלולה להרוס בית בתוך דקות. שריפות בתים מסכנות את כל האנשים בבית וגם שריפות קטנות שנכבות במהירות גורמות לרוב לנזק של אלפי דולרים. פוליסת ביטוח מתאימה חיונית כדי לסייע בהפחתת ההפסדים הכספיים הכרוכים בשריפה בבית, אך עדיף בהרבה למנוע את הנסיבות המובילות לשריפות מלכתחילה.

על פי נתונים סטטיסטיים של האגודה הלאומית להגנה מפני אש (NFPA), יש יותר מ-350,000 שריפות בתים מדי שנה בארה"ב. מה שמוביל ליותר מ-2,600 מקרי מוות. ניתן להצית שריפות במספר דרכים. אך, הן מתחלקות בדרך כלל לאחת משתי קטגוריות. שריפות הנגרמות על ידי חום המצית חומרים דליקים, ואלה הנגרמות על ידי תגובות כימיות.

הבית שלך מלא בחפצים וחומרים שיכולים להתלקח בתנאים הנכונים. חלק מהגורמים הנפוצים לשריפות בתים מוכרים לכולם, בעוד שאחרים עשויים להפתיע אתכם. זיהוי והפחתת סיכונים אלו עוזרים לך להפחית את הסיכוי לשריפה בבית. וכך, לשמור על בטיחות המשפחה והרכוש שלך.

1. שריפות הקשורות לבישול

שריפות בישול הן בין הסוגים הנפוצים ביותר של שריפות בתים, וגורמות לכ-49% מכלל השריפות במגורים. 1 הם נגרמים לעתים קרובות על ידי שומנים שמתחממים יתר על המידה על כיריים או בתנור. גריז דליק מאוד כאשר הוא מתחמם מספיק (בערך 600 מעלות פרנהייט, בממוצע), וכאשר הוא מגיע לנקודה זו, הוא יכול להתלקח באופן ספונטני, אפילו ללא מגע ישיר עם להבה. ברגע שהשומן נדלק, קשה מאוד לחנוק את הלהבות.

לעולם אל תעזוב את המטבח ללא השגחה בעת בישול בשמן או בעת בישול מזון המייצר שומן, כגון בייקון. רוב השריפות במטבח מתחילות בגלל שכאשר בעל בית משאיר את בישול האוכל ללא השגחה על כיריים או בתנור. עד שמתגלה השריפה, זה בדרך כלל מאוחר מדי. נקו היטב את כלי הבישול כדי למנוע הצטברות של שומן לאורך זמן.

גם מכשירי בישול ניידים, כמו טוסטרים ופסיות חשמליות, יכולים להיות מקור לשריפות. לעולם אל תשאיר את המכשירים הניידים האלה ללא השגחה, וודא שהם קרירים למגע לפני אחסנתם. יש לנקות באופן קבוע את טוסטרים מפירורים שעלולים להתלקח אם הם מצטברים בתוך המכשיר.

במהלך עונת הבישול החיצוני, גריל ברביקיו שנותר ללא השגחה על דק עץ או ליד הקירות החיצוניים של הבית יכול גם להיות מקור אש. גריל מחומם ליד גדר עץ יכול בקלות לגרום לשריפה, וידוע כי גרילים מציתים את הקירות החיצוניים של בית או מוסך אם הם ממוקמים קרוב מדי.

ניתן לכבות שריפות שומן קטנות במהירות על ידי כיבוי האש וחניקת האש בעזרת מכסה מתכת. גם פיזור סודה לשתייה או מלח על האש תכבה אותו. מומלץ גם מטף כיבוי בדרגה B או Class K, למרות שהכימיקלים יכולים ליצור בעיית ניקוי בולטת.

עם שריפות חמורות, אל תנסה לכבות את האש. במקום זאת, התקשר מיד למכבי האש. בשום פנים ואופן אסור לזרוק מים על אש השומן, שכן הדבר עלול לגרום לשומן החם להתפוצץ ולזרוק שומן בוער על האזור.

2. מכשירי חימום

מחממי חלל ביתיים ומחממי בסיס יכולים לגרום לשריפה כאשר בדים וחומרי בעירה אחרים נשארים קרוב מדי אליהם. מכשירי חימום וקירור מסוגים שונים הם הגורם השני לשריפות במגורים, האחראים ליותר מ-12 אחוזים מכלל השריפות בבית. לפי הוועדה לבטיחות מוצרי צריכה (CPSC), כ-25,000 שריפות בתים גרמו ליותר מ-300 מקרי מוות בארה"ב מדי שנה (2104 עד 2016) כתוצאה ממחממי חלל. 

תנורי חימום הדורשים דלק כגון נפט מסוכנים במיוחד, מכיוון שהם עלולים להתלקח או להתפוצץ אם לא צופים בהם כראוי. תנורי חימום חשמליים עלולים לגרום לשריפות אם החיווט החשמלי פגום, או אם וילונות או בדים אחרים מתחממים יתר על המידה כשהם באים במגע עם הסלילים.

פעל תמיד לפי ההוראות על כל מכשיר חימום שבו אתה משתמש, ובדוק אותו באופן קבוע כדי לוודא שהוא במצב תקין.

לעולם אל תצא מהבית עם תנור חימום פועל. למחממי חלל כמעט תמיד יש הוראות המזהירות מפני שימוש ללא פיקוח, אך ניתן לייחס אלפי שריפות בתים מדי שנה למכשירים כאלה שנותרו פועלים כאשר בעלי בתים נעדרים. ודא כי חומרים דליקים מורחקים היטב ממחממי חלל.

3. שריפות חשמל

סוגים שונים של תקלות חשמל בחיווט הבית גורמות לכ-51,000 שריפות מדי שנה, המהוות קרוב ל-500 הרוגים, 1,400 פצועים וכ-1.3 מיליארד דולר נזק לרכוש. על פי ה-EFSi (Electrical Safety Foundation International). לרוב, שריפות חשמליות מתרחשות בגלל קצרים או חיבורים רופפים הגורמים לקשתות (ניצוצות) המציתות חומרי בניין, או ממעגלים שעמוסים בזרם יתר על המידה, הגורמים לחוטים להתחמם יתר על המידה.

בעיות חשמל מהוות כ-10 אחוזים מכלל השריפות במגורים. אך שריפות מסוג זה הן לעתים קרובות קטלניות, ומהוות כ-18 אחוז ממקרי המוות כתוצאה משריפה בבית, על פי דוח שריפות מבנה הבית של NFPA. סביר להניח שהסיבה לכך היא שריפות חשמל מתלקחות לעתים קרובות במקומות נסתרים ומתגבשות לשריפות גדולות לפני שהתושבים מודעים להן. ושריפות כאלה עלולות להתלקח לעתים קרובות בזמן שהתושבים ישנים.

מערכות חשמל המותקנות כהלכה הן בטוחות מאוד, עם מספר תכונות הגנה מובנות. אך מערכות חיווט ישנות ופגומות עלולות להיות רגישות לקצרים ולעומס יתר. מומלץ לבדוק את החיווט שלך על ידי חשמלאי מקצועי, במיוחד אם אתה גר בבית ישן יותר. אל תבצע תיקוני חשמל או שיפורים משלך. אלא אם כן אתה מבין את עקרונות החשמל, ויש לך ניסיון בביצוע עבודה כזו.

4. עישון

עישון מסוכן לבריאות שלך במובנים רבים. כולל הפוטנציאל להצתת שריפות מבדלי סיגריות שנפלו על שטיחים, רהיטים או חומרים דליקים אחרים.

שריפות מסיגריות וחומרי עישון גורמות לכמעט 600 מקרי מוות ולמעלה מ-1,100 פציעות בכל שנה בארה"ב. זאת על פי האגודה הלאומית להגנה מפני אש. בעוד שסיגריות וחומרי עישון אחרים מהווים רק כ-5% מהשריפות בבית, אלו הן שריפות קטלניות במיוחד. הן האחראיות לכ-23% מכלל מקרי המוות בשריפות – הסיבה השכיחה ביותר. סביר להניח כי שריפות אלו מתלקחות לעתים קרובות כאשר תושב נרדם.

עישון במיטה מסוכן במיוחד ויש להימנע ממנו בכל מחיר. כל מה שצריך זה אפר תועה אחד כדי להצית מזרן, שמיכה, שטיח או פריט לבוש. אם אתה חייב לעשן, עשה זאת בחוץ במידת האפשר. או לחליפין, עשן מעל כיור תוך כדי שימוש במאפרה כדי להפחית את הסיכון לשריפה.

5. נרות

האגודה הלאומית להגנה מפני שריפות אומרת שבין 2014 ל-2018, נרות גרמו לממוצע מוערך של קצת יותר מ-7,600 שריפות. עם ממוצע של 81 מקרי מוות ו-677 פצועים בכל אחת מאותן שנים. הגפרורים והמצתים המשמשים להדלקת נרות מסוכנים באותה מידה אם משאירים אותם במקום שבו ילדים יכולים להגיע אליהם. שמור גפרורים ומצתים נעולים במקום מאובטח אם יש לך ילדים. לעולם אל תשאיר נר דולק בחדר ללא השגחה.

חגים הם הזמן הטוב ביותר לשריפות הנגרמות על ידי נרות. נרות יכולים להוסיף נופך נפלא לארוחות ערב משפחתיות ולחגיגות חג, אבל תמיד כבו אותם לפני היציאה מהחדר. שמור על הנרות לפחות חצי מטר מכל חומר שעלול להתלקח.

שקול אפשרויות אחרות עבור אפקטי תאורה דקורטיביים. ישנם גופי תאורה טובים מאוד המונעים על ידי סוללה, שהם מציאותיים להפליא, עד להבהוב באותו אופן שבו עושים נרות.

6. שריפות כימיות

למרות שריפות הנגרמות מתגובות כימיות נפוצות יותר במקומות תעשייתיים/מסחריים, הן גם גורם שכיח לשריפות בתים. שריפות כימיות למגורים מתרחשות לרוב כאשר אדים נדיפים מבנזין ונוזלי נפט אחרים מגיעים לטמפרטורת נקודת הבזק. או, כאשר האדים יוצרים קשר עם מקור של להבה פתוחה. סוג נפוץ נוסף של שריפה כימית הוא בעירה ספונטנית. התגובה של כימיקלים שמתחברים עם חמצן באוויר כדי לייצר מספיק חום כדי להגיע לנקודת הבזק ולהתלקח בלהבה.

שריפות כימיות מסוגים שונים גורמות לכ-14,000 שריפות מדי שנה, על פי ה-NFPA. ובעוד שמספר קטן יחסית מהן הן שריפות למגורים, הן עלולות להיות קטלניות במיוחד בגלל שהן כל כך בלתי צפויות. 

אחסן את כל הדלקים וכימיקלים אחרים במיכלים המתאימים להם ושמור אותם במקומות מוגנים מחום. מקור נפוץ לשריפה מסוג זה הוא בנזין או דלק אחר המשמש להנעת ציוד דשא. 

טיפים לאחסון בטוח של בנזין:

  • השתמש במיכל מאושר. מיכל האחסון הטוב ביותר לבנזין הוא מיכל פלסטיק אדום עליו מודפס תיוג המזהה אותו כמיכל מאושר.
  • מלא את המיכל לא יותר מ-95 אחוז מלא. זה מאפשר מרחב לאדים להתרחב מבלי לשבור את המיכל.
  • שמור על המיכלים אטומים היטב כדי למנוע מאדי גז לברוח ולהגיע למקור של להבה או ניצוץ.
  • אחסן את המיכל במרחק של לפחות 10 מטרים מנורות פיילוט ומקורות הצתה. כגון: חום, ניצוצות ולהבות ממחמם מים, מחמם חלל או תנור. מוסך מנותק או סככה הם מקום אידיאלי לאחסון דלקים אלה. אם לא קיים מקום כזה, אחסן מכלי דלק על הקיר החיצוני של מוסך צמוד, הרחק ככל האפשר מחללי מגורים.

סיבה נוספת לשריפות כימיות היא כאשר סמרטוטים שמנים מתחממים באופן ספונטני. לעולם אין לאחסן סמרטוטים ספוגים בשמן או בכימיקלים לאחר השימוש בהם. ובמיוחד, לעולם אל תערמו אותם בערימה. כי חום יכול להיווצר באופן ספונטני כאשר האדים מתאחדים עם חמצן. יש לפרוס סמרטוטים שמנוניים במקום חיצוני עד שהשמן מתאדה. לאחר ייבוש יסודי, ניתן לכבס אותם לשימוש חוזר.

במידת האפשר, אחסן מדללי צבע, אלכוהול מינרליים ונוזלים דליקים אחרים בארון חסין אש הוא מיקום מופרד היטב מחללי מגורים. ודא שמיכלים בודדים נשמרים אטומים היטב.

7. עצי חג מולד

עצי חג המולד הם מסורת חג עבור משפחות רבות, אך יש להם סיכונים מסוימים. עצים ירוקי עד אמיתיים נוטים להתייבש עם הזמן. ועד סוף עונת החגים, הם עלולים להוות סכנה חמורה מאוד של אש הבזק. אור חם או ניצוץ יכולים להצית מיד את העץ. ושריפות כאלה מתפשטות מהר להפליא, ובולעות חדר תוך שניות.

בעוד שריפות הנגרמות על ידי עצי חג המולד נפוצות הרבה פחות מסיבות אחרות (כ-160 מקרים בשנה בארה"ב, לפי האגודה הלאומית להגנה מפני אש), שריפות כאלה יכולות להיות קטלניות. הם אחראים לשני מקרי מוות ו-14 פצועים בכל שנה. 

שתפו את המאמר

מאמרים נוספים

סגירת תפריט

ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)

ח.פ. 580010981

תקנון ומדיניות

1. התקנון כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים כאחד. כל האמור בתקנון זה בלשון זכר מתייחס גם לנקבה ולהפך וכל האמור בלשון יחיד, מתייחס גם לרבים ולהפך.

2. עמותת “ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)” מאפשרת לך לתרום כסף לטובת פעילות העמותה בדרך קלה, נוחה ומהירה – ניתן לשלם בכרטיס אשראי, העברה בנקאית או טלפונית.

3. בעת מתן תרומה באמצעות כרטיס אשראי תתבצע בדיקת הכרטיס מול חברת האשראי והתורם יקבל תשובה באשר למצב העסקה והאם התקבלה או נדחתה.

4. התורם יקבל קבלה אשר תציין את תרומתו לעמותה, הקבלה תשלח באמצעות כתובת המייל שסופקה על ידי התורם.

5. לעמותה אישורים משלטונות המס, בהתאם להוראות החוק הרלוונטיות.

6. נציגי העמותה ישמחו לעמוד לשירותכם בכל שאלה הנוגעת לתהליך התרומה ובכל נושא אחר על מנת להנעים את חוויית התרומה ולהפוך אותה לפשוטה ולמהירה.

7. מדיניות ביטול תרומה / עסקה: מבצע פעולת התרומה רשאי לבטל את העסקה, בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ”א – 1981 (להלן :”חוק הגנת הצרכן“) והתקנות שהותקנו על פיו.
לשם הנוחות, ביטול של עסקה יעשה בכתב באמצעות הפקס ו/או באמצעות הדואר האלקטרוני ישירות לעמותה.

8. אין לתת פרטים כוזבים. הגשת פרטים כוזבים הנה עבירה פלילית. תורם שיעבור על עבירה זו צפוי להליכים משפטיים, פליליים ואזרחיים.

9. במידה והעסקה לא אושרה ע”י חברת האשראי, יקבל מבצע הפעולה הודעה מתאימה. על מנת להשלים את הפעולה על מבצע הפעולה ליצור קשר טלפוני עם העמותה.

10. העמותה לא תישא בכל אחריות לפעילות בלתי חוקית שתיעשה על ידי התורם או בגין כל גורם אחר שאינו בשליטתה המלאה.

11. הפרשנות לתקנון זה ואכיפתו של התקנון או כל פעולה ו/או סכסוך הנובע ממנו, ייעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל. כל סכסוך או שאלה בהקשר לתקנון זה תובא להכרעה בערכאה השיפוטית המוסמכת במחוז תל אביב בלבד.

12. אני מאשר שגילי הוא לפחות 18 שנה ושקראתי ואני מסכים לתקנון האתר ומדיניות הפרטיות.

13. מדיניות הגבלת פרטיות: העמותה מכירה בחובה לשמור על פרטיות התורמים, העמותה לא תעביר פרטי התורמים לגורם שלישי.

14. מדיניות הגבלת אחריות: כספי התרומה יופנו לעמותה הנמצאת בחשבון בנק העמותה.

15. פרשנותו ואכיפתו של תקנון זה ו/או כל פעולה או סכסוך הנובע ממנו, יעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל, ויתבררו במידת הצורך, בבתי המשפט המוסמכים.

16. פרטים ליצירת קשר: כתובת אימייל: vcchabad@gmail.com טלפון: 08-9493176