מזונות רעילים לציפורים – ממה כדאי לשמור מרחק?

מזונות רעילים לציפורים

תוכן עניינים

ציפורים הם יצורים חברתיים, ולכן בעלים רבים מאפשרים לשתף את חיות המחמד שלהם בארוחה. שיתוף מזון עם הציפור שלך זה מהנה מאוד ויכול להיות נפלא לבריאות הרגשית של חיית המחמד שלך, אך ישנם מזונות נפוצים רבים שיכולים להזיק או אפילו להיות קטלניים עבור הציפור שלך. חשוב לדעת אילו מזונות מתאימים לאכילה ואילו מזונות רעילים לציפורים ומהווים סיכון רציני.

הנה רשימת מזונות רעילים לציפורים

שוקולד 

שוקולד הוא פינוק נפלא אך הוא יכול להזיק ואף להיות קטלני לציפור המחמד שלך. הרעלת שוקולד משפיעה תחילה על מערכת העיכול של הציפור, וגורמת להקאות ושלשולים. ככל שהמצב מתקדם, מערכת העצבים המרכזית של הציפור מושפעת.

זרעי תפוחים

תפוחים, יחד עם מזונות אחרים ממשפחת הוורדים, כולל דובדבנים, אפרסקים, משמשים ואגסים מכילים כמויות של ציאניד בתוך הזרעים שלהם. הפרי עצמו בטוח לאכילה עבור הציפור שלך, שימו לב שבנוסף לזרעים הרעילים, עשויים להיות חומרי הדברה על קליפתו של הפרי.
נקה ביסודיות והסר את הגרעינים מכל חלקי התפוח שאתה חולק עם הציפור שלך כדי למנוע חשיפה לרעלים אלה.

כּוֹהֶל

למרות שבעלי ציפורים אחראים לעולם לא היו חולמים להציע לחיית המחמד שלהם משקה אלכוהולי, היו מקרים שבהם ציפורים מסתובבות חופשי הגיעו להרעלת אלכוהול על ידי כך שלגמו  מקוקטיילים ללא השגחה. בדיוק כמו עם בני אדם, צריכת אלכוהול רבה מדי עלולה להיות קטלנית.
אלכוהול מדכא את מערכות האיברים של ציפורים ועלול להיות קטלני. בכל פעם שמגישים אלכוהול בביתכם, שמרו על הציפור שלכם בטוחה ואבטחו אותה בכלוב שלה.

מלח

בעוד שכל היצורים החיים זקוקים לכמויות מווסתות של נתרן במערכות שלהם, יותר מדי מלח יכול להוביל לשורה של בעיות בריאותיות בציפורים, כולל צמא מוגזם, התייבשות, הפרעות בתפקוד הכליות ומוות.
מנן את מספר המזונות המלוחים שהציפור שלך צורכת.

אבוקדו

הקליפה והגלעין של הפרי הפופולרי הזה ידועים כגורמים למצוקה לבבית ובסופו של דבר לאי ספיקת לב אצל ציפורי מחמד. למרות שיש ויכוחים לגבי מידת הרעילות של אבוקדו, מומלץ בדרך כלל לאמץ כלפיו גישה מחמירה.. שמור על גוואקמולי ומוצרי אבוקדו אחרים רחוק ככל האפשר מציפור המחמד.

פטריות

פטריות גורמות לבעיות עיכול אצל ציפורים. מספר זנים יכולים לגרום לאי ספיקת כבד אצל בעלי חיים. אל תתנו לציפור המחמד שלכם לצרוך פטריות טריות או מבושלות.

עלי עגבניות

לעגבניות יש פרי טעים שמתאים כפינוק לציפור שלך. הגבעולים והעלים, לעומת זאת, רעילים מאוד לחיית המחמד שלך.
כאשר אתה מציע לציפור שלך לאכול עגבניה, וודא שהיא נוקתה כראוי ושכל החלקים הירוקים הוסרו כך שהציפור שלך תמנע מחשיפה לרעלים. בשל תכולת החומציות הגבוהה שלהן, עגבניות אינן האפשרות הטובה ביותר; יש הרבה ירקות אחרים בהם אתה יכול להאכיל את הציפור שלך.

קָפֵאִין

משקאות המכילים קפאין כמו סודה, קפה ותה הם פופולריים בקרב בני אדם, אבל לאפשר לציפור שלך להתמכר למשקאות האלה יכול להיות מסוכן ביותר. קפאין גורם לבעיות לב בציפורים ולדופק מוגבר, הפרעות קצב, היפראקטיביות ודום לב.
במקום זאת כדאי לחלוק משקה בריא של מיץ פירות או ירקות טהור או שייק טרי עם הציפור שלך. זה יספק גם את בלוטות הטעם של הציפור וגם את הדרישות התזונתיות.

בצלים

בעוד שכמויות מוגבלות של אבקות בצל או שום כחומרי טעם וריח נחשבות בדרך כלל כמקובלות, צריכה מופרזת של בצל יכולה לגרום להֲקָאָות, שלשולים ושלל בעיות עיכול אחרות אצל ציפורי מחמד. נמצא כי חשיפה ממושכת עלולה להוביל למצב הנקרא אנמיה המוליטית, שגוררת אחריה מצוקה נשימתית ובסופו של דבר למוות.

שעועית יבשה

שעועית מבושלת היא פינוק מועדף על ציפורים רבות, אך שעועית גולמית ויבשה עלולה להזיק מאוד לחיית המחמד שלך. שעועית לא מבושלת מכילה רעל בשם המגלוטינין שהוא רעיל מאוד לציפורים.
כדי להימנע מחשיפה, יש לבשל היטב כל שעועית שתבחר לחלוק עם הציפור שלך ולהימנע מהשארת שעועית יבשה במקום נגיש.

שתפו את המאמר

מאמרים נוספים

סגירת תפריט

ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)

ח.פ. 580010981

תקנון ומדיניות

1. התקנון כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים כאחד. כל האמור בתקנון זה בלשון זכר מתייחס גם לנקבה ולהפך וכל האמור בלשון יחיד, מתייחס גם לרבים ולהפך.

2. עמותת “ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)” מאפשרת לך לתרום כסף לטובת פעילות העמותה בדרך קלה, נוחה ומהירה – ניתן לשלם בכרטיס אשראי, העברה בנקאית או טלפונית.

3. בעת מתן תרומה באמצעות כרטיס אשראי תתבצע בדיקת הכרטיס מול חברת האשראי והתורם יקבל תשובה באשר למצב העסקה והאם התקבלה או נדחתה.

4. התורם יקבל קבלה אשר תציין את תרומתו לעמותה, הקבלה תשלח באמצעות כתובת המייל שסופקה על ידי התורם.

5. לעמותה אישורים משלטונות המס, בהתאם להוראות החוק הרלוונטיות.

6. נציגי העמותה ישמחו לעמוד לשירותכם בכל שאלה הנוגעת לתהליך התרומה ובכל נושא אחר על מנת להנעים את חוויית התרומה ולהפוך אותה לפשוטה ולמהירה.

7. מדיניות ביטול תרומה / עסקה: מבצע פעולת התרומה רשאי לבטל את העסקה, בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ”א – 1981 (להלן :”חוק הגנת הצרכן“) והתקנות שהותקנו על פיו.
לשם הנוחות, ביטול של עסקה יעשה בכתב באמצעות הפקס ו/או באמצעות הדואר האלקטרוני ישירות לעמותה.

8. אין לתת פרטים כוזבים. הגשת פרטים כוזבים הנה עבירה פלילית. תורם שיעבור על עבירה זו צפוי להליכים משפטיים, פליליים ואזרחיים.

9. במידה והעסקה לא אושרה ע”י חברת האשראי, יקבל מבצע הפעולה הודעה מתאימה. על מנת להשלים את הפעולה על מבצע הפעולה ליצור קשר טלפוני עם העמותה.

10. העמותה לא תישא בכל אחריות לפעילות בלתי חוקית שתיעשה על ידי התורם או בגין כל גורם אחר שאינו בשליטתה המלאה.

11. הפרשנות לתקנון זה ואכיפתו של התקנון או כל פעולה ו/או סכסוך הנובע ממנו, ייעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל. כל סכסוך או שאלה בהקשר לתקנון זה תובא להכרעה בערכאה השיפוטית המוסמכת במחוז תל אביב בלבד.

12. אני מאשר שגילי הוא לפחות 18 שנה ושקראתי ואני מסכים לתקנון האתר ומדיניות הפרטיות.

13. מדיניות הגבלת פרטיות: העמותה מכירה בחובה לשמור על פרטיות התורמים, העמותה לא תעביר פרטי התורמים לגורם שלישי.

14. מדיניות הגבלת אחריות: כספי התרומה יופנו לעמותה הנמצאת בחשבון בנק העמותה.

15. פרשנותו ואכיפתו של תקנון זה ו/או כל פעולה או סכסוך הנובע ממנו, יעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל, ויתבררו במידת הצורך, בבתי המשפט המוסמכים.

16. פרטים ליצירת קשר: כתובת אימייל: vcchabad@gmail.com טלפון: 08-9493176