מחלת כליות אצל כלבים – כל המידע שחובה לדעת

מחלת כליות בכלבים

תוכן עניינים

מחלת כליות היא בעיה בריאותית חמורה בכלבים הדורשת טיפול רפואי. מונח נפוץ אחר למחלת כליות הוא אי ספיקת כליות. ישנן צורות שונות של מחלת כליות, והסימנים המעידים על מחלה זו יכולים להשתנות בהתאם למקרה של כל כלב. בעלים של כלבים עם מחלת כליות עלולים להבחין בתסמינים כמו בחילות, צמא מוגבר, עייפות, אובדן תיאבון והטלת שתן מוגברת ככל שהמחלה מתקדמת לשלב כרוני. 

אי ספיקת כליות יכולה להיות חריפה או כרונית, להתרחש באופן פתאומי או הדרגתי לאורך זמן. בעוד שמחלת כליות חריפה יכולה להיגרם על ידי רעלים או מצבים בריאותיים אחרים, מחלת כליות כרונית משפיעה בדרך כלל על כלבים מזדקנים. כאשר הכליות של הכלב אינן פועלות כראוי, זה יכול להשפיע על כל מערכת אחרת בגוף, ומחלת כליות עלולה להיות קטלנית כאשר אינה מטופלת.

מהי מחלת כליות?

מחלת כליות של כלבים היא מצב המעכב את יכולת האיבר לסנן פסולת מהגוף, מה שמוביל בסופו של דבר לאי ספיקת כליות. כמו בני אדם, כלבים לא יכולים לשרוד בלי כליות, אבל הם יכולים לחיות עם כליה אחת בלבד. כדי להבין כיצד מחלת כליות משפיעה על גוף הכלב, כדאי ללמוד כיצד הכליות פועלות.

הכליות הן איברים חיוניים בבעלי חוליות, כולל כלבים ובני אדם. הכליות של הכלב ממוקמות באמצע הבטן ליד הגב (דומה מאוד למיקום של כליות אנושיות). הם מחוברים לרשת ענפה של כלי דם המתחברים לאיברים חיוניים אחרים. הכליות הן איברים מסובכים המשרתים מספר מטרות.

הכליות אחראיות לשמירה על איזון אלקטרוליט ו-pH תקין בדם. הם גם מסננים פסולת מהדם ומייצרים שתן שדרכו מופרשת הפסולת. תפקיד נוסף של הכליות הוא לייצר הורמונים ואנזימים המסייעים בוויסות תפקודים שונים בגוף. הלב והכליות פועלים יחד כדי לשמור על פעילות הגוף.

סוגי מחלות כליות אצל כלבים

 • אי ספיקת כליות חריפה: כאשר הכליות נכשלות פתאום בכלב בריא אחרת, זה נחשב לאי ספיקת כליות חריפה. צורה זו של מחלת כליות מתפתחת במשך כמה ימים, וגורמת לכלב לעבור מנורמלי לחולה מאוד בפרק הזמן הקצר הזה.
 • מחלת כליות כרונית (CKD): מחלת כליות כרונית נקראת לפעמים אי ספיקת כליות כרונית. וטרינרים נוספים החלו לקרוא לזה מחלת כליות כרונית מכיוון שנראה שזו דרך טובה יותר לתאר את המחלה. תפקוד הכליות מחמיר עם הזמן, ובסופו של דבר מוביל למוות.

תסמינים של מחלת כליות אצל כלבים

הסימנים של אי ספיקת כליות חריפה ומחלת כליות כרונית דומים למדי. ההבדל העיקרי הוא שהצורה החריפה מופיעה די מהר (כמה ימים) בעוד שהצורה הכרונית מתפתחת בהדרגה לאורך זמן ארוך יותר (חודשים עד שנים). הסימנים הבאים הם האינדיקטורים המוקדמים השכיחים ביותר למחלת כליות אצל כלבים:

תסמינים

 • צמא מוגבר
 • מתן שתן מוגבר
 • תַרְדֵמָה
 • אובדן תיאבון
 • דִכָּאוֹן
 • בחילה
 • הֲקָאָה
 • שִׁלשׁוּל
 • ירידה במשקל (נראית במיוחד במחלת כליות כרונית)

ככל שמחלת הכליות מתקדמת ויותר רעלים מצטברים בזרם הדם, הסימנים לעיל נוטים להחמיר. בנוסף, הכלב שלך עשוי לחוות את הדברים הבאים:

 • התייבשות
 • לחץ דם גבוה
 • כיבי קיבה
 • ירידה בתפוקת השתן
 • דם בשתן
 • חוסר יכולת לווסת את טמפרטורת הגוף
 • אֲנֶמִיָה
 • התקפים

כאשר לכלבים יש אי ספיקת כליות חריפה, סימנים אלו יכולים להחמיר במהירות במשך תקופה של ימים. במקרה של מחלת כליות כרונית, הסימנים מחמירים בהדרגה במשך תקופה של חודשים עד שנים בהתאם לתגובת הכלב לטיפול.

צמא מוגבר והטלת שתן מופיעים בדרך כלל תחילה, מה שנקרא אי ספיקת כליות מפוצה. אחרי סימנים אלו מופיעים אחרים כמו אובדן תיאבון, בחילות, דיכאון ועוד ברגע שרוב רקמת הכליה כבר אינה בת קיימא. זה מתרחש כאשר נותרו כשליש מהרקמה הבריאה של הכליה ויותר פסולת מתחילה לזהם את הדם. 

גורמים למחלת כליות

בעוד שמחלת כליות כרונית נוטה להשפיע על כלבים מבוגרים, אי ספיקת כליות חריפה יכולה לקרות ממגוון סיבות. כלבים עלולים לחוות מצב מסכן חיים זה עקב חשיפה לרעלנים, זיהום או בעיות גופניות אחרות המפחיתות את זרימת הדם או החמצן לכליות.

הגורמים הבאים למחלת כליות כרונית ואקוטית יכולים להתרחש:

 • הזדקנות: מחלת כליות כרונית היא תוצאה של שינויים ניווניים בכליה המשפיעים על יכולתה לתפקד כראוי. CKD נפוץ ביותר בכלבים מזדקנים ונוטה להופיע בהדרגה. 
 • חשיפה לרעלים: אי ספיקת כליות חריפה אצל כלבים נגרמת לרוב מחשיפה לרעלנים. האשמים הנפוצים כוללים חומר נגד קפיאה, כמה משככי כאבים ללא מרשם רופא ורעל עכברים (הצורה המכילה את הכימיקל כולקלציפרול). 
 • זיהום: זיהומים בכליות הם סיבה פוטנציאלית נוספת לאי ספיקת כליות חריפה. זיהומים חמורים  בדרכי השתן עלולים להתפתח לזיהומים בכליות אם אינם מטופלים (אם כי זו אינה הסיבה היחידה לזיהומים בכליות).
 • ירידה בזרימת דם או חמצן: אי ספיקת כליות חריפה עלולה להתרחש גם אם יש ירידה בזרימת הדם או אספקת חמצן לכליות. דוגמאות כוללות טראומה, התייבשות חמורה ומכת חום. מצבים בריאותיים מולדים או נרכשים מסוימים עלולים להוביל לאי ספיקת כליות חריפה. 

אבחון מחלת כליות בכלבים

חשוב לדעת שסימני מחלת כליות כרונית בדרך כלל אינם מופיעים עד שהמחלה מתקדמת לנקודה מסוימת. 2 זו הסיבה שכל כך חשוב להביא את הכלב שלך לווטרינר לבדיקות שגרתיות ולפעול לפי המלצות הווטרינר שלך לעבודת מעבדה שגרתית. סינון כלבים בריאים מאפשר לוטרינרים לזהות שינויים קטנים לאורך השנים. מחלת כליות עשויה להתגלות מוקדם, והטיפול יכול להתחיל עוד לפני שהכלב שלך חולה.

אם אתה מבחין בסימנים של מחלת כליות או כל סימן אחר של מחלה, חיוני שתיקח את הכלב שלך לווטרינר מיד לבדיקה גופנית. לאחר מכן, סביר להניח שהווטרינר שלך ימליץ על בדיקות מעבדה כולל:

 • ספירת דם מלאה (CBC): מעריך תאי דם אדומים ותאי דם לבנים, מחפש עדויות לאנמיה, זיהום וחריגות אחרות
 • לוח כימיה בדם: מודד רכיבים בדם המציינים עד כמה האיברים מתפקדים; חנקן אוריאה בדם (BUN) וקריאטינין הם ערכי הכליות
 • אלקטרוליטים בדם: מודד את כמויות האלקטרוליטים בדם כדי לקבוע אם הם מאוזנים (אחת התפקידים העיקריים של הכליות)
 • בדיקת שתן: מעריכה מה עוזב את הגוף דרך השתן; בודק את ריכוז השתן, מודד חלבון ומחפש סימנים של זיהום או בעיות אחרות)

התוצאות של בדיקות אלה יכולות בדרך כלל לתת לווטרינר שלך מספיק מידע כדי לאבחן מחלת כליות. כאשר קיימת מחלת כליות, ה-BUN והקריאטינין יהיו מוגברים. כימיקלים אלו מצטברים כאשר הכליות אינן מסננות את הדם כראוי. גם רמות הזרחן בדם עשויות להיות גבוהות. השתן מדולל לעתים קרובות ויכול להיות בו עודף חלבון – אינדיקציה לכך שהגוף מאבד חלבון מכיוון שהכליות לא יכולות לסנן כראוי. אנמיה עשויה להופיע ב-CBC מכיוון שלעתים היא נגרמת על ידי מחלת כליות.

לאחר שבוצעה אבחנה של המחלה, ייתכן שיהיה צורך בבדיקות נוספות כדי לקבוע את מידת החמורה של המחלה. מדידת לחץ דם היא בדיקה חשובה מכיוון שיתר לחץ דם נפוץ אצל כלבים עם אי ספיקת כליות. הווטרינר שלך עשוי להמליץ ​​גם על צילום רנטגן של הבטן (רנטגן) ו/או אולטרסאונד בטן.

שתפו את המאמר

מאמרים נוספים

עיצוב אתרים
דיגיטל

העתיד של עיצוב אתרים- טכנולוגיות מתפתחות

בעידן הדיגיטלי המתפתח במהירות, העתיד של עיצוב אתרים הוא נושא מסקרן. מאמר זה חוקר את ההשפעה של טכנולוגיות מתפתחות כגון בינה מלאכותית, מציאות מדומה וממשקי

סגירת תפריט

ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)

ח.פ. 580010981

תקנון ומדיניות

1. התקנון כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים כאחד. כל האמור בתקנון זה בלשון זכר מתייחס גם לנקבה ולהפך וכל האמור בלשון יחיד, מתייחס גם לרבים ולהפך.

2. עמותת “ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)” מאפשרת לך לתרום כסף לטובת פעילות העמותה בדרך קלה, נוחה ומהירה – ניתן לשלם בכרטיס אשראי, העברה בנקאית או טלפונית.

3. בעת מתן תרומה באמצעות כרטיס אשראי תתבצע בדיקת הכרטיס מול חברת האשראי והתורם יקבל תשובה באשר למצב העסקה והאם התקבלה או נדחתה.

4. התורם יקבל קבלה אשר תציין את תרומתו לעמותה, הקבלה תשלח באמצעות כתובת המייל שסופקה על ידי התורם.

5. לעמותה אישורים משלטונות המס, בהתאם להוראות החוק הרלוונטיות.

6. נציגי העמותה ישמחו לעמוד לשירותכם בכל שאלה הנוגעת לתהליך התרומה ובכל נושא אחר על מנת להנעים את חוויית התרומה ולהפוך אותה לפשוטה ולמהירה.

7. מדיניות ביטול תרומה / עסקה: מבצע פעולת התרומה רשאי לבטל את העסקה, בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ”א – 1981 (להלן :”חוק הגנת הצרכן“) והתקנות שהותקנו על פיו.
לשם הנוחות, ביטול של עסקה יעשה בכתב באמצעות הפקס ו/או באמצעות הדואר האלקטרוני ישירות לעמותה.

8. אין לתת פרטים כוזבים. הגשת פרטים כוזבים הנה עבירה פלילית. תורם שיעבור על עבירה זו צפוי להליכים משפטיים, פליליים ואזרחיים.

9. במידה והעסקה לא אושרה ע”י חברת האשראי, יקבל מבצע הפעולה הודעה מתאימה. על מנת להשלים את הפעולה על מבצע הפעולה ליצור קשר טלפוני עם העמותה.

10. העמותה לא תישא בכל אחריות לפעילות בלתי חוקית שתיעשה על ידי התורם או בגין כל גורם אחר שאינו בשליטתה המלאה.

11. הפרשנות לתקנון זה ואכיפתו של התקנון או כל פעולה ו/או סכסוך הנובע ממנו, ייעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל. כל סכסוך או שאלה בהקשר לתקנון זה תובא להכרעה בערכאה השיפוטית המוסמכת במחוז תל אביב בלבד.

12. אני מאשר שגילי הוא לפחות 18 שנה ושקראתי ואני מסכים לתקנון האתר ומדיניות הפרטיות.

13. מדיניות הגבלת פרטיות: העמותה מכירה בחובה לשמור על פרטיות התורמים, העמותה לא תעביר פרטי התורמים לגורם שלישי.

14. מדיניות הגבלת אחריות: כספי התרומה יופנו לעמותה הנמצאת בחשבון בנק העמותה.

15. פרשנותו ואכיפתו של תקנון זה ו/או כל פעולה או סכסוך הנובע ממנו, יעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל, ויתבררו במידת הצורך, בבתי המשפט המוסמכים.

16. פרטים ליצירת קשר: כתובת אימייל: vcchabad@gmail.com טלפון: 08-9493176