נפיחות אצל גורים – מה לעשות?

נפיחות אצל כלבים

תוכן עניינים

נפיחות אצל גורים מתרחשת כאשר אוויר מצטבר בקיבה ואינו יכול להשתחרר. זה עוצר את זרימת הדם ועלול לגרום למוות תוך שעות. תסמינים של נפיחות כוללים קיבה מפושטת, קשיי נשימה והיחנקות יבשה. נפיחות משפיעה באופן לא פרופורציונלי על גורים מגזעים גדולים וענקיים, במיוחד על הדנים הגדולים, אקיטות, פודלים, רועים גרמניים, סטרים איריים, סנט ברנרד ווימראנרים. הווטרינר שלך יבדוק את הגור שלך, יבצע סדרה של בדיקות לאבחון הנפיחות, וינתח זמן קצר לאחר מכן. הפרוגנוזה תלויה בהצלחת הטיפול. אך שיעור התמותה נותר גבוה. ישנם אמצעים כירורגיים ובבית שתוכל לנקוט כדי לסייע במניעת נפיחות. 

מה זה נפיחות?

נפיחות, או התרחבות קיבה-וולוולוס (GDV), מתרחשת כאשר הקיבה מתמלאת באוויר ומתפתלת עד שהכניסה והיציאה חסומות. הפיתול מנתק את זרימת הדם לקיבה ולטחול, דוחס וריד שמחזיר דם ללב ומגביל מאוד את זרימת הדם התקינה. זרימת דם מוגבלת עלולה לקרוע את דופן הקיבה ולעכב את יכולת הנשימה. נפיחות היא גורם מוות מוביל בקרב גורים מגזעים גדולים וענקיים.

תסמינים של נפיחות אצל גורים

נפיחות היא קטלנית אצל גורים. כמה שעות לאחר שהתחיל להפגין תסמינים, סביר להניח שהגור שלך ייכנס להלם וימות. ברגע שאתה מבחין בתסמינים, הבא את הגור שלך לבית חולים לבעלי חיים לניתוח חירום.

תסמינים

 • בטן מתוחה
 • מתבכיין
 • הִתמוֹטְטוּת
 • התנפחות
 • כאבי בטן
 • נשימה חלשה
 • חניכיים חיוורות

גורים שחווים נפיחות ייראו לא נוחים בעליל ובדרך כלל יש להם בטן נפוחה. הכאב עלול לגרום לגור שלך להתנהג בחוסר שקט, לצעוד ולבכות. גורים עלולים גם לסבול מבלי להקיא, שכן כניסת הקיבה החסומה תמנע רגורגיטציה. החניכיים עשויות להיראות חיוורות, להדגים חוסר בחמצן, מלווה בנשימה רדודה ודופק מהיר. אם הגור שלך לא יטופל, הוא יתמוטט וימות. 

גורמים לנפיחות

מספר גורמים יכולים לתרום לכך שהגור שלך חווה נפיחות.

 • גזע. לגזעי גורים גדולים וענקיים יש סיכוי גבוה פי שלושה לחוות נפיחות מאשר גזעים מעורבים. הגזעים בעלי הנטייה הגבוהה ביותר כוללים דנים גדולים, אקיטות, פודלים, רועים גרמניים, סטרים איריים, סנט ברנרד, ווימראנרים. לגזעים גדולים וענקיים יש בטן רחבה ועמוקה יותר שיכולה להחזיק יותר אוויר, מה שמציב אותם בסיכון גבוה יותר. מבנה החזה העמוק והצר של גזעים מסוימים יוצרת זווית חדה יותר שבה הוושט מתחבר עם הקיבה, מה שהופך את הסבירות לנפיחות גבוהה יותר. ובכל זאת, גורים בכל גודל יכולים לפתח נפיחות.
 • בליעת יותר מדי מזון או מים במהירות. כאשר גורים אוכלים מזון או שותים מהר מדי, הם יכולים לשאוף וללכוד כמויות גדולות של אוויר בבטן וליצור נפיחות. המזון או המים עצמם יכולים לפעמים לגרום לנפיחות, מכיוון שבטן מלאה מדי יכולה ללחוץ על איברים אחרים, לא משנה מה ממלא אותה.
 • פעילות גופנית לאחר אכילה. אם גור משתתף בפעילות גופנית מאומצת מוקדם מדי לאחר האכילה, הבטן שלו עלולה להתפתל ולהתנפח, ולגרום לנפיחות.
 • חרדה. גורים עצבניים, מודאגים ותוקפניים נוטים יותר לנפיחות.
 • משקל. לכלבים מכל גזע ששוקלים מעל 100 קילו יש סיכון של 20 אחוז לפתח נפיחות בשלב מסוים בחייהם. 

אבחון נפיחות אצל גורים

כדי לאבחן את הגור שלך עם נפיחות, הווטרינר שלך יבחן סימנים קליניים, היסטוריה רפואית, ויבצע ניתוח ובדיקות הדמיה כמו אולטרסאונד או רנטגן. בדיקות הדמיה יחשפו את היקף הנפיחות, וניתוח דם יעריך את רמת איבוד החמצן. אבחון מהיר הוא אידיאלי, שכן ניתוח צריך להתרחש בהקדם האפשרי. 

טיפול

אם אתה מבחין שלגור שלך יש תסמינים של נפיחות, יש לקחת אותו מיד לבית חולים לבעלי חיים. ראשית, הווטרינר שלך ייצב את הגור שלך על ידי מתן נוזלים IV וחמצן. כדי לטפל בנפיחות, הווטרינר שלך משחרר את הקיבה הנפוחה של הגור שלך על ידי העברת צינור במורד הגרון שלו כדי לרוקן אוויר מהקיבה ולאפשר חזרה של זרימת דם תקינה. כאשר הבטן מעוותת, הגור שלך יזדקק לניתוח כדי להחזיר אותו לקדמותו. לפעמים, יהיה צורך להסיר חלק מהקיבה או את כל הטחול. אם הניתוח של הגור שלך מצליח, המנתח שלך עשוי לבצע גסטרופקסיה (תפירת הקיבה לדופן הבטן) כדי למנוע פיתול עתידי. 

פרוגנוזה לגורים עם נפיחות

הפרוגנוזה לגורים עם נפיחות משתנה בהתאם לאופן שבו מתקבל טיפול מוקדם ומידת הנזק לאיברים. לאחר הניתוח, הווטרינר שלך יעקוב אחר הגור שלך בבית החולים במשך מספר ימים. חלק מהגורים המטופלים יכולים לחזור לשגרה זמן קצר לאחר הטיפול, בעוד שאחרים ימותו ללא קשר. שיעור התמותה של גורים שקיבלו טיפול בנפיחות הוא 20 עד 40 אחוזים ועולה עם כל פגיעה באיבר. 

כיצד למנוע נפיחות אצל גורים

למרות שאינך יכול למנוע לחלוטין נפיחות, ישנם אמצעים שאתה יכול לנקוט כדי להפחית את הסבירות שלה להתרחש. ניתן להמליץ ​​על ניתוח גסטרופקסי באופן מונע, במיוחד אצל דנים גדולים או גורים אחרים בעלי נטייה לנפיחות. גסטרופקסיה לא מונעת מהאוויר להיכלא בקיבה, אבל היא מונעת מהבטן להתפתל.

אתה יכול לנקוט באמצעים רבים בבית כדי למזער את הסיכון לנפיחות. אלה כוללים הורדת קערת האוכל של הגור, האכלת כמויות קטנות יותר של מזון על פני מספר ארוחות לאורך היום, הפרדת כלבים מרובים בזמני האכלה, והמתנה מספר שעות לאחר האכילה לפני הפעלת הגור. סוציאליזציה חיובית של גור שמפחיתה חרדה יכולה גם לסייע במניעת נפיחות ככל שהוא מזדקן.

שתפו את המאמר

מאמרים נוספים

סגירת תפריט

ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)

ח.פ. 580010981

תקנון ומדיניות

1. התקנון כתוב בלשון זכר אך מתייחס לשני המינים כאחד. כל האמור בתקנון זה בלשון זכר מתייחס גם לנקבה ולהפך וכל האמור בלשון יחיד, מתייחס גם לרבים ולהפך.

2. עמותת “ועד חסידי חב"ד רחובות (ע"ר)” מאפשרת לך לתרום כסף לטובת פעילות העמותה בדרך קלה, נוחה ומהירה – ניתן לשלם בכרטיס אשראי, העברה בנקאית או טלפונית.

3. בעת מתן תרומה באמצעות כרטיס אשראי תתבצע בדיקת הכרטיס מול חברת האשראי והתורם יקבל תשובה באשר למצב העסקה והאם התקבלה או נדחתה.

4. התורם יקבל קבלה אשר תציין את תרומתו לעמותה, הקבלה תשלח באמצעות כתובת המייל שסופקה על ידי התורם.

5. לעמותה אישורים משלטונות המס, בהתאם להוראות החוק הרלוונטיות.

6. נציגי העמותה ישמחו לעמוד לשירותכם בכל שאלה הנוגעת לתהליך התרומה ובכל נושא אחר על מנת להנעים את חוויית התרומה ולהפוך אותה לפשוטה ולמהירה.

7. מדיניות ביטול תרומה / עסקה: מבצע פעולת התרומה רשאי לבטל את העסקה, בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ”א – 1981 (להלן :”חוק הגנת הצרכן“) והתקנות שהותקנו על פיו.
לשם הנוחות, ביטול של עסקה יעשה בכתב באמצעות הפקס ו/או באמצעות הדואר האלקטרוני ישירות לעמותה.

8. אין לתת פרטים כוזבים. הגשת פרטים כוזבים הנה עבירה פלילית. תורם שיעבור על עבירה זו צפוי להליכים משפטיים, פליליים ואזרחיים.

9. במידה והעסקה לא אושרה ע”י חברת האשראי, יקבל מבצע הפעולה הודעה מתאימה. על מנת להשלים את הפעולה על מבצע הפעולה ליצור קשר טלפוני עם העמותה.

10. העמותה לא תישא בכל אחריות לפעילות בלתי חוקית שתיעשה על ידי התורם או בגין כל גורם אחר שאינו בשליטתה המלאה.

11. הפרשנות לתקנון זה ואכיפתו של התקנון או כל פעולה ו/או סכסוך הנובע ממנו, ייעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל. כל סכסוך או שאלה בהקשר לתקנון זה תובא להכרעה בערכאה השיפוטית המוסמכת במחוז תל אביב בלבד.

12. אני מאשר שגילי הוא לפחות 18 שנה ושקראתי ואני מסכים לתקנון האתר ומדיניות הפרטיות.

13. מדיניות הגבלת פרטיות: העמותה מכירה בחובה לשמור על פרטיות התורמים, העמותה לא תעביר פרטי התורמים לגורם שלישי.

14. מדיניות הגבלת אחריות: כספי התרומה יופנו לעמותה הנמצאת בחשבון בנק העמותה.

15. פרשנותו ואכיפתו של תקנון זה ו/או כל פעולה או סכסוך הנובע ממנו, יעשו בהתאם לחוקי מדינת ישראל, ויתבררו במידת הצורך, בבתי המשפט המוסמכים.

16. פרטים ליצירת קשר: כתובת אימייל: vcchabad@gmail.com טלפון: 08-9493176